Charakterystyka Gminy

Gmina Lubniewice jest jedną z najmniejszych, lecz prężnie rozwijających się gmin województwa lubuskiego. Jej atutami są specyficzny uzdrowiskowy mikroklimat oraz dobrze rozwinięta sfera usług turystycznych, które przyczyniły się do tego, że od lat Lubniewice zwane są TURYSTYCZNĄ PERŁĄ WOJEWÓDZTWA LUBUSKIEGO.

Gminę Lubniewice zamieszkuje ponad 3000 osób, z czego około 2000 przypada na miasto Lubniewice. Administracyjnie w skład gminy wchodzą trzy sołectwa: Glisno, Jarnatów i Rogi, o łącznej powierzchni 12.997 ha.
Największą część powierzchni gminy zajmują lasy, bo aż 70%, co w znacznym stopniu determinuje kierunki jej gospodarczego rozwoju.

Malowniczo położone Lubniewice na przesmyku dzielącym dwa jeziora Lubiąż i Krajnik, pośród bezkresnych lasów od lat przyciągały rzesze turystów. To tutaj swój początek biorą liczne szlaki piesze i rowerowe poprowadzone przez najatrakcyjniejsze przyrodniczo zakątki ziemi lubniewickiej jak: Rezerwat Przyrody „Janie im. Włodzimierza Korsaka” czy Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Uroczysko Lubiewsko”.

Dla miłośników koni Lubniewice gwarantują niepowtarzalną przygodę w siodle – do dyspozycji Państwa oddajemy kilka stadnin koni, które oferują nie tylko wypoczynek w siodle, ale również wycieczki bryczką, a zimową porą kuligi. Dla największych zapaleńców proponujemy szkółkę jazdy konnej, w której można nauczyć się nie tylko profesjonalnie jeździć, ale poznać wszystkie tajniki życia tych przepięknych stworzeń.

Barwna historia Gminy Lubniewice zapisała się na jej kartach licznymi zabytkami, z których najbardziej charakterystyczne są pałace – zarówno te położone w Lubniewicach jak i w Rogach, Jarnatowie czy Gliśnie. Miłośnicy spacerów w romantycznej scenerii z całą pewnością będą usatysfakcjonowani.

Gmina Lubniewice jest atrakcyjna nie tylko pod kątem tzw. turystyki rodzinnej, ale również posiada liczne atrakcje dla turystów niszowych. Zarówno miłośnicy sportów wodnych, zapaleńcy multidyscyplinarnych rajdów przygodowych jak i birdwatcherzy znajdą tutaj swój prawdziwy raj.

Zasoby przyrodnicze to jedno, ale drugim ważnym elementem wpływającym na niepowtarzalny klimat gminy Lubniewice jest kapitał ludzki: Gminny Dom Kultury „Pod Morwą”, liczne stowarzyszenia, zespoły artystyczne, rękodzielnicy – to oni kreują życie kulturalne gminy. Dzięki ich aktywności mamy szereg ciekawych przedsięwzięć i imprez.

Władze miasta stale pracują nad opracowaniem kolejnych atrakcji turystycznych. Najnowsze propozycje to szlaki nornic walking oraz dwa szlaki tematyczne: Szlak dziedzictwa kulturowego oraz Szlak lubniewickich legend – przygotowane w formie interesujących gier terenowych dla całych rodzin.

Zapraszam do GMINY LUBNIEWICE
Burmistrz Lubniewic