Symbole Gminy

Herb gminy lubniewice

Obecny Herb gminy Lubniewice: Na tarczy typu hiszpańskiego, w białym (srebrnym) polu postać kobiety o naturalnej karnacji (cielistej), w błękitnej sukni. Ukoronowana żółtą (złotą) koroną i przepasana żółtym (złotym) pasem z długimi żółtymi (złotymi) włosami i żółtymi (złotymi) pantoflami. W obu dłoniach kobieta trzyma żółte (złote) jabłka.

UCHWAŁA W SPRAWIE PRZYJĘCIA HERBU I FLAGI GMINY LUBNIEWICE

Flaga gminy Lubniewice: prostokątny płat tkaniny o proporcjach wysokości do długości 5:8. Płat tkaniny podzielony został na trzy pionowe pasy w układzie błękitny-biały-błękitny. Długość pasa środkowego, białego stanowi dwukrotność długości zewnętrznych pasów. Pośrodku białego pasa umieszczona jest postać ukoronowanej kobiety w błękitnej sukni z żółtymi włosami i pasem, trzymająca w dłoniach dwa żółte jabłka.

Z kart historii: poprzedni herb Lubniewic przedstawia kobietę w koronie, która trzyma w rękach dwa złote jabłka, nawiązuje on do herbu Lubniewic za czasów niemieckich, kiedy to miejscowość nosiła nazwę Königswalde (Królewskie Lasy). W tamtych czasach na herbie widniała naga kobieta z długimi złotymi
włosami, nosząca złotą koronę i trzymająca w rękach dwie wysokie jodły. Jodły symbolizowały las, korona króla. Naga kobieta z długimi włosami kojarzona była z syrenami, rusałkami i duchami leśnymi. Dawny herb był ściśle związany z nazwą Königswalde i nawiązywał do rozległych lasów oraz licznych jezior znajdujących się na terenie naszej gminy.

ZASADY UŻYWANIA SYMBOLI GMINY LUBNIEWIC

Herb przedwojenny      Herb powojenny

flaga lubniewic