Uwaga na oszustów metoda na wnuczka lub na policjanta

Centrum Zarządzania Kryzysowego ostrzega, że 17 lutego 2021 r. Policja poinformowała o wielu próbach wyłudzeń i oszustw metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” w  województwie lubuskim. Na szczęście były to próby nieudane. Bardzo prosimy Państwa o wyczulenie, zwłaszcza osób starszych w swoim otoczeniu, na telefony, w których proszeni są o pieniądze, przez osoby im nieznane. Czujność i ograniczone zaufanie to fundament w kontaktach z nieznajomymi, dzwoniącymi pod numer naszego telefonu i wypytującymi o nasze sprawy osobiste czy finansowe. Policjanci nigdy nie wykonują takich rozmów telefonicznych ani nie żądają przekazania jakichkolwiek pieniędzy!

Po rozmowie telefonicznej, której przebieg wyda nam się podejrzany, powinniśmy jak najszybciej poinformować o tym fakcie Policję.

Takie oszustwa ciągle się zdarzają i mimo nagłośnienia tematu, wiele osób daje się podejść. Żeby uzmysłowić sobie skalę problemu dodam, że w 2020 roku w województwie lubuskim telefoniczni oszuści wyłudzili ponad półtora miliona złotych od pokrzywdzonych osób.

 

plakat informacyjny dla seniora nie daj się nabrać na wnuczka i na policjanta